Güneş Enerjisi

Enerji

Güneş Enerjisi

Neden Güneş Enerjisi?

Ülkemiz özellikle güneş enerjisi potansiyelimiz azımsanamayacak boyutlardadır. Enerji ihtiyacımızı fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye doğru kaydırmayı başardığımız zaman bizi sürdürülebilir, verimli doğa dostu ve kendi elektriğini kendisi üreten bir gelecek beklemektedir.
 
Gelecekte baş rolü oynayacak olan güneş enerji sistemleri artık her yerde sıkça görülecek. Güneş panelleri ile kurulan güneş tarlaları, solar enerji nimetlerinden faydalanmamıza ve diğer enerji kaynaklarına olarak bağımlılığımızı azaltmamıza yardımcı olacaktır.
 
Türkiye'de kullanılan enerjinin %74'ü ithal edilmektedir. Yani biz enerji gibi en önemli konuların başında gelen bir sektörde çok büyük oranda dışa bağımlıyız. Bu bağımlılıktan kurtulmak ya da asgari seviyelere indirmek için solar enerji sistemlerine ihtiyacımız var. Güneşten elektrik üretimi yapan,  güneş enerji sistemleri her yerde ve küçük yatırımcı boyutlarında da kurulabileceğinden dolayı herkes için bir umut olarak gözükmektedir. Solar enerji gün geçtikçe hayatımızın içine daha çok girecektir. Biz güneş gönüllüleri olarak mümkün olan her yerde güneş panelleri görmek, güneş enerji sistemleri kurmak, güneşten elektrik üretimi yapmak için bütün çabamızı gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz. 

Güneşten elektrik nasıl üretilir?

Güneşten elektrik üretmek aslında çok basit ve zahmetsiz bir iştir. Çatınıza, bahçenize, tarlanıza, yazlığınıza kuracağız bir kaç tane panelle bile güneşten elektrik üretmeye başlayabilirsiniz. Güneş ışınlarının geldiği paneller ışınları doğru akımlı elektriğe çevirip invertörlere yollarlar. İnvertörlerde alternatif akıma çevrilen enerji, evde veya sisteminizde kullanımına gönderilir Åžebekeden elektrik almayı bırakırsınız. Kullanmadığınız fazla enerjiyi ise sisteme geri göndererek elektrik sayacının terse dönmesini sağlayabilirsiniz. Geceleri ise gündüz fazladan ürettiğiniz elektriği sistemden geri alırsınız. Böylelikle ay sonunda faturanızı sıfırlar ve hatta üstüne para bile kazanabilirsiniz.

Bağlantılarına göre sistem çeşitleri nelerdir?

1.Şebeke Bağlantılı Sistemler

2.Şebeke Bağlantılı Akülü Sistemler

3.Şebekeden Bağımsız (Otonom) Sistemler
 

ŞEBEKEDEN BAĞIMSIZ SİSTEMLER (OFF-GRID) 
Bu sistemlerde fotovoltaik paneller ile üretilen elektrik enerjisi akülerde depolanır ve kullanıcı enerji ihtiyacını (gece-gündüz) bu akülerden sağlar. Sistemin kapasitesi, otonomi süresi boyunca (güneşten elektrik üretilemediği süreç) kullanıcının ihtiyacını karşılayacak şekilde boyutlandırılabilir.
 

ŞEBEKE BAĞLANTILI SİSTEMLER (ON-GRID) 
Åžebeke Bağlantılı Sistemlerde, kullanıcının enerji tüketimi, fotovoltaik sistemin ürettiği enerjiden karşılanır. Tüketimin üretimden fazla olduğu durumlarda kullanıcı tüketim fazlası enerjiyi şebekeden alır; buna karşılık, kullanıcının tüketimi üretiminden az olduğu durumlarda ise üretim fazlası enerji ile şebeke beslenir.